Jeśli jesteś w takim miejscu, że zaczynasz i masz różne obawy to pamiętaj, że to jest normalne. Masz prawo odczuwać stres przed nowym początkiem. Tym bardziej, że szkoła jest nietypowym miejscem pracy. Chciałabym zostawić Ci kilka wskazówek, które być może pomogą Ci poczuć się lżej, odetchnąć i pomyśleć o tym, co ważne.
1. Nie bój się pytać.
W pracy specjalisty zapewne wiele rzeczy Cię zaskoczy. Nie będziesz miał/a czasu, aby przejść spokojne wdrożenie czy okres próbny. Pracę zaczynasz od zaraz, a początek roku to intensywny czas, dużo się dzieje i niestety Twój start będzie przypadał na moment w którym będzie wiele spraw, załatwień, planów, programów, spotkań. Możesz czuć zagubienie, dlatego nie bój się pytać. Każde miejsce pracy ma swoją specyfikę, ale zanim ją poznasz pytaj, gdy nie wiesz.
2. Twoje obowiązki mogą nie być klarowne, więc Twoja wiedza przyda się.
W szkole obecność specjalistów jest jeszcze w ciągłej fazie „układania”. Obowiązki reguluje rozporządzenie ( przejrzyj dokładnie ROZPORZĄDZENIE MINISTRA EDUKACJI NARODOWEJ z dnia 9 sierpnia 2017 r. w sprawie zasad organizacji i udzielania pomocy psychologiczno-pedagogicznej w publicznych przedszkolach, szkołach i placówkach-pkt 24). Często specjalista angażowany jest do różnych innych zadań i to może frustrować. Jeśli znasz obowiązki łatwiej jest zaplanować pracę. W pierwszym roku może być trudno postawić jasne granice, ale trzeba próbować zawsze i konsekwentnie.
3. Pracuj we własnym tempie.
Możesz mieć mylne wrażenie, że wszyscy inicjują różne projekty, pomysły, ale Ty na spokojnie zaplanuj rok i zadania. Bardzo łatwo pogubić się w gąszczu propozycji i możliwości. Pierwszy rok zostaw sobie na poznawanie i spokojne wdrażanie się we własnym tempie.
4. Niewiedza to nie wstyd.
Czasem może Ci się wydawać, że nie wiesz o co chodzi w rozporządzeniu czy w jakimś przepisie. Chcę uspokoić Cię, że nawet osoby ze stażem, które starają się, mają kłopot z ich interpretacją. Przepisy są bardzo ogólne, ciągle zmieniają się. Może kiedyś ulegnie to zmianie, ale póki co to trudna część pracy w oświacie. Podejdź ze spokojem do chaosu i najlepiej czerp informację ze sprawdzonych źródeł.
5. Daj tyle, ile możesz, ale nie oddawaj wszystkiego.
Praca specjalisty jest bardzo absorbująca. Niejednokrotnie możesz znaleźć się w takiej sytuacji, w której będziesz musiał/ a określić swoje granice. Czasem sytuacja może być zwyczajnie za trudna i to będzie w porządku, jeśli podejmiesz decyzję, że nie dasz rady. Może Ci się wydawać, że system będzie wymuszał na Tobie pewne działanie, poświęcenie i będzie trudniej zrezygnować, ale cały czas masz prawo, a nawet obowiązek rozeznawać swoje kompetencje.
6. Inwestuj w to, co będzie Ci służyło. Zapewne będziesz chciał/a wzbogacić swój warsztat pracy. To tylko dobrze o Tobie świadczy. Staraj się nabywać coś, co będzie służyło Tobie, aby ułatwić działania, zaplanować pracę. Nie musisz umieć wszystkiego i to normalne, że możesz chcieć korzystać z gotowych inspiracji i pomocy.
Sama jestem pedagogiem z kilkuletnim stażem i stworzyłam zaplecze, które zawiera wskazówki, pomoce, inspiracje na cały rok. Nazywa się to DOBRY ROK PEDAGOGA. Taka nazwę dałam nie bez przyczyny. Po prostu chcę, aby dla każdego był to dobry rok.
0 komentarzy dla “Zadbaj o swojego motyla, czyli kilka słów na początek pracy specjalisty.”