Za niedługo (21 listopada) obchodzimy Światowy Dzień Życzliwości. To dzień w którym szczególną uwagę powinniśmy i możemy zwrócić na wzajemną życzliwość oraz jej znaczenie w życiu. W społeczności klasowej często możemy obserwować siłę wpływu na siebie wzajemnie. Uczniowie mogą zarówno być dla siebie wsparciem, jak i niestety krzywdzić się poprzez różne formy przemocy.
Klasa jako grupa społeczna może stanowić siłę, wsparcie, które pomaga w radzeniu sobie z wyzwaniami i trudnościami spotykanymi w szkole. Często wsparcie rówieśnicze jest bardziej akceptowane przez uczniów niż te oferowane przez nauczycieli. W tym wpisie chciałabym skoncentrować się na znaczeniu wsparcia rówieśniczego. Taki dzień może być okazją do przeprowadzenia rozmowy na temat tego, co klasa zyskuje, dzięki wzajemnego wsparciu.
W ramach dyskusji mogą być poruszone następujące zagadnienia:
-jak atmosfera w klasie może wpływać na samopoczucie?
-jakie postawy mogą być wspierające?
-jakie działania możemy podejmować, aby wzajemnie wspierać się?
-co możemy zyskać dzięki wzajemnemu wsparciu?
-jak ja mogę przyczynić się do budowania życzliwej atmosfery w klasie?
W rozmowie warto zwrócić uwagę na aspekt, że każdy ma wpływ na atmosferę panującą w grupie klasowej. Każdy może przyczynić się do tego, jak będą czuli się inni w społeczności.
W każdej klasie może powstać także GAZETKA PEŁNA WSPARCIA (wzór oraz informacje znajdziecie w linkach), która będzie zawierała informacje odnośnie różnych form pomocy, którą możemy uzyskać w trudnych sytuacjach.
Każdy zasługuje na pomoc i na tej gazetce warto zaznaczyć miejsca, gdzie ta pomoc może zostać udzielona oraz wspomnieć o osobach oferujących pomoc.
Dodatkowo uczniowie wypisują swoje spostrzeżenia odnośnie tego, co sami mogą dać dobrego dla siebie wzajemnie. Dzięki temu być może wskazanie na posiadane zasoby stanie się inspiracją do zwrócenia uwagi na własne zachowanie.
Gazetka może stanowić zaplecze, które znajduje się w klasie przez cały rok szkolny. Uczniowie co jakiś czas odnoszą się do tego, co zawarte jest na gazetce w trakcie rozmów z wychowawcą bądź pedagogiem.
Instrukcję odnośnie gazetki możecie znaleźć w plikach.
Jeśli jesteście zainteresowani zapleczem zajęć warsztatowych na ten szczególny dzień i nie tylko to zapraszam zerknąć do mojej propozycji materiałów Zdrowie w Głowie – Życzliwość zmienia (nasz) świat (klasy 1-8)
0 komentarzy dla “Dzień Życzliwości nie tylko od święta”