Kreatywny i twórczy umysł to umysł, który nie boi się próbować, szukać rozwiązań, dokonywać zmian, odkrywać i rozwijać się. Wydaje mi się, że w edukacji szkolnej ciągle zbyt mało uwagi poświęca się rozwojowi i pielęgnowaniu tej zdolności. Na szczęście obserwuję, że coraz chętniej i częściej nauczyciele wprowadzają różne nowatorskie metody. Duże zmiany zaczynają się od małych kroków.
W swoim wpisie chciałabym pochylić się właśnie nad rozwojem zdolności twórczych. Rozwój kreatywności warto wspierać już od najmłodszych lat. Ta kompetencja może pomóc w wielu działaniach życia codziennego:
-osoby kreatywne znajdują różne rozwiązania na wszelakie problemy (nie boją się wdrażać różnych pomysłów na rozwiązanie danej sytuacji, w dodatku z łatwością znajdują te rozwiązania)
-osoby kreatywne nie boją się inicjować nowatorskich pomysłów zarówno w życiu codziennym, jak i w trakcie pracy zawodowej
-kreatywność pomaga w wymyślaniu różnych rozwiązań, które mogą pozytywnie wpłynąć na jakość życia oraz ulepszyć go
-osoby kreatywne wykazując się pomysłowością, czy to w pracy zawodowej, czy w innych ważnych dziedzinach, a przez to wyróżniają się na tle innych
-kreatywność pomaga poradzić sobie z wyzwaniami i przeszkodami, które są nieodłącznym elementem życia codziennego (osoby kreatywne działają z ochotą, próbują i szukają różnych rozwiązań)
Myślę, że wypisałam te najważniejsze, ale atutów kreatywności jest znacznie więcej.
Pomyślałam sobie, że warto wprowadzać ćwiczenia kreatywności w rutynę szkolną. Jednym z rozwiązań może być prowadzenie regularnych ćwiczeń, np. na początku zajęć. Warto poświęcić kilka minut, czy na to na początku zajęć dydaktycznym w jednym wybranym dniu w tygodniu lub na początku zajęć indywidualnych prowadzonych w ramach pomocy psychologiczno-pedagogicznej.
Możecie pobrać takie trzy karty z twórczymi zadaniami do kreatywnego działania. Osoba pracująca z materiałem współtworzy dany temat i realizuje go wedle własnej wizji, a motywem przewodnim są kształty i kontrasty.
Jeśli podoba Ci się moja propozycja zachęcam do zerknięcia do mojej najnowszej pozycji, gdzie znajdziesz aż 45 pomysłów na rozwijanie kreatywności.
0 komentarzy dla “Dlaczego warto wspierać kreatywność?”